Загальна інформаціяІсторична довідкаНагородиМатеріально-технічна базаПідвищення кваліфікаціїДисципліни кафедриСтейкхолдери

Кафедра харчових технологій в ресторанній індустрії
є однією з провідних кафедр Університету, діяльність якої спрямовано на:

  • надання конкурентоспроможних освітніх послуг, що створює умови для творчого розвитку, освітньої мобільності та міжнародного визнання фахівців;
  • розкриття потенціалу, можливостей самореалізації та професійного розвитку студентства, співробітників Університету та фахівців галузі в інноваційному, освітньому, науковому та виробничому просторі;
  • забезпечення відповідності фахівців вимогам сучасного ринку праці та здатними працювати в умовах швидкозмінного багатофункціонального середовища.

Кафедра сьогодні – це висококваліфікований колектив викладачів, науковців, докторантів та аспірантів, серед яких 3 лауреати Державної премії України в галузі науки й техніки, 7 відмінників освіти, 2 академіка Міжнародної академії холоду, 5 науковців, діяльність яких відзначено нагрудним знаком «За наукові досягнення», 2 науковця нагороджено премією Президента України для молодих вчених. Досягнення багатьох фахівців відзначено почесними грамотами та подяками Міністерства освіти і науки України, Харківської міської та обласної державної адміністрації. Дейниченко Г.В. – нагороджено ювілейним орден Української Технологічної Академії «За заслуги у розвитку науки, освіти, промисловості та мистецтв».

Місія кафедри (основна мета діяльності) – сучасна освіта, інноваційна наука, конкурентоспроможні фахівці, які здатні працювати в умовах швидкозмінного багатофункціонального середовища, вирішувати державні, європейські та світові проблеми продовольчої безпеки.

Візія кафедри: кафедра у майбутньому – багаторівнева поліфункціональна науково-освітньо-виробнича структура, діяльність якої спрямовано на формування інтегральної та професійних компетентностей на основі творчої діяльності, наукового пошуку, міжнародного співробітництва і мобільності.

Корпоративні цінності колективу кафедри – патріотизм, академічна свобода та доброчесність, робота в єдиній команді, яка розділяє і є засновником цінностей і традиції кафедри та Університету, що сприяє співпричетності загальній справі, формування позитивного іміджу, задоволеності від роботи та підвищенню її ефективності.

Важливою складовою успішної роботи кафедри харчових технологій в ресторанній індустрії є розвиток тісних зв’язків з виробництвом, що дозволяє готувати фахівців високої кваліфікації. Випускники спеціальності 181 «Харчові технології» здійснюють виробничо-технологічну, організаційно-управлінську, аналітичну, експертну, консультативну, освітню, наукову діяльність в закладах ресторанної індустрії та харчової промисловості, реалізують конкретні напрями інноваційного розвитку підприємств галузі.

Кафедра успішно здійснює міжнародну співпрацю на регіональному і міжнародному рівнях з освітніми центрами зарубіжних країн. Міжнародна діяльність спрямована на забезпечення тісної інтеграції з міжнародним університетським співтовариством, отримання додаткових можливостей прискореного розвитку і конкурентних переваг, забезпечення визнання кафедри як активного учасника світового науково-освітнього процесу, підвищення міжнародного авторитету диплома магістра за спеціальністю 181 «Харчові технології», визнання різними асоціаціями і органами освіти різних країн, інтернаціоналізацію освітнього процесу шляхом розвитку міжнародної академічної мобільності.

Встановлено наукове співробітництво вчених кафедри з навчальними та науково-дослідними інститутами Іспанії, Польщі, Німеччини, США, Норвегії.

Кафедру харчових технологій в ресторанній індустрії засновано водночас з Харківським інститутом громадського харчування у 1967 році. Саме тоді було сформовано традиції творчого та дружнього колективу з постійного самовдосконалення та самоосвіти і великого бажання донести свій досвід та знання до студентів.

Загоскіна Людмила ГригорівнаПершим завідувачем кафедри була ЗАГОСКІНА ЛЮДМИЛА ГРИГОРІВНА. Її енергія, талант керівника та педагогічна майстерність дозволили створити колектив викладачів-однодумців, які успішно реалізовували досвід як в освітньому процесі, так і в науковій та методичній роботі. У 1969 р. від базової кафедри технології та обладнання підприємств громадського харчування відокремлено кафедру обладнання, завідуючим якої призначено доц., к.т.н. М.І. Бєляєва.

Хронологія завідування кафедрою від початку до теперішнього часу:
1967 – 1973 рр. Загоскіна Людмила Григорівна
1973 – 1984 рр. Юріна Ельвіра Василівна
1984 – 1997 рр. Пивоваров Павло Петрович
1997 – 2010 рр. Крайнюк Людмила Миколаївна

З 2010 завідувачем кафедри харчових технологій в ресторанній індустрії й по теперішній час є д.т.н., проф., лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки Гринченко Ольга Олексіївна.

Великий внесок у формування кафедри доклали Манєлова Л.Д., Розенберг С.Д., Терещенко Л.В., Бєляєва Л.М., Бердичівський В.Х., Касілова Л.О., Шильман Л.З. та інші. Важливим періодом розвитку кафедри стали 1974-1980 рр., коли на кафедру на посади асистентів було прийнято майбутніх професорів: Пивоварова П.П., Перцевого Ф.В., Крайнюк Л.М., а з підприємств галузі перейшли досвідчені фахівці – Журавльов С.В., Петрович В.Ф., Набокова А.М.

Великий внесок в організацію освітнього та виховного процесу, наукові дослідження, проведення міжвузівських олімпіад, конкурсів вносять професор кафедри Федак Н.В., доценти Колеснікова М.Б., Юрченко С.Л., Чорна Н.В., Черемська Т.В., Омельченко С.Б., Нагорний О.Ю, Андрєєва С.С., Радченко А.Е., Діхтяр А.М., Котляр О.В. та інші.

Змінивши за 55 років свого існування декілька назв та місць розташування, кафедра залишається провідною в галузі підготовки фахівців для ресторанної індустрії та харчової промисловості, має високий кадровий потенціал, потужну наукову та матеріально-технічну базу.

Колектив кафедри харчових технологій в ресторанній індустрії (фото 2020 р.)

Досягнення багатьох фахівців кафедри відзначено державними нагородами, серед яких – почесні грамоти та подяки Міністерства освіти і науки України, Харківської міської та обласної державної адміністрації.

Пивоваров Павло Петрович – участь у форумі «Стратегічні напрямки розвитку ДЕРЖАВНОГО БІОТЕХНОЛОГІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ»
Колеснікова Марина Борисівна – переможець конкурсу «Вища школа Харківщини – кращі імена» у номінації кращий викладач професійних дисциплін (2019 рік)
Пивоваров Павло Петрович – переможець конкурсу «Вища школа Харківщини – кращі імена» у номінації кращий науковець (2019 рік)
Федак Наталя Василівна – відмінник освіти України ( 2019 рік)
Нагорний Олександр Юрьєвич – лауреат премії Президента України для молодих вчених  (2018 р.)
Гладкова Олена (студентка)переможець конкурсів студентських наукових робіт, учасник науково-практичних конференцій (I місце, почесний диплом)
Калембет (студент) – переможець конкурсів студентських наукових робіт, учасник науково-практичних конференцій
Панчева Альона (студентка) – перможець II Міжнародного кулінарного фестивалю «BESTCookFEST» (II місце, почесний диплом переможця)
Мікс Микита та Рогожина Анастасія (студенти) – перможці Міжнародного кулінарного фестивалю «AgroCookFest» (II місце, почесний диплом переможця)
Кучерявий Андрій (студент)  – перможець II Міжнародного кулінарного фестивалю «BESTCookFEST» (I місце, почесний диплом переможця)
Команда студентів прийняла участь у Міжнародному конкурсі EcoTrophelia (м. Кельн, Німеччина). За результатами конкурсу команда отримала міжнародний сертифікат; продукт «Panna Cotta creamy dessert with juicy – fruit bubbles sauce» включено до міжнародного каталогу інноваційних розробок європейських країн.
Колектив науковців кафедри за роботу «Інноваційні технології виробництва харчової продукції нового покоління масового споживання» одержав Державну премію України в галузі науки і техніки.
Лабораторії та аудиторії кафедри оснащено сучасним обладнанням, що застосовується викладачами, аспірантами та студентами в освітній та науково-дослідної роботі. На кафедрі функціонують 2 навчальні лабораторії з теоретичних основ харчових технологій та методів дослідження харчової продукції; лабораторія сенсорної оцінки харчової продукції; 2 навчально-виробничі лабораторії; лабораторія інформаційно-комунікаційних технологій.

Науково-дослідні лабораторії:

  • FOOD RESEARCH AND DEVELOPMENT (R&D) LAB
    (керівник лабораторії – Гринченко О.О.);
  • Лабораторія реологічних досліджень
    (керівники лабораторії – Пивоваров П.П., Нагорний О.Ю.)

У 2015 р. створено навчально-науковий виробничий кластер кафедри харчових технологій в ресторанній індустрії, до складу якого входять ТОВ «КАПСУЛАР»,ТОВ «ТАЙФУН-2000», ТОВ «FOOD DEVELOPER».

Навчально-виробничі лабораторії та лабораторія сенсорної оцінки харчових продуктів оснащено сучасним технологічним устаткуванням для виробництва та сенсорної оцінки харчової продукції. В лабораторії проводяться тренінги, майстер класи, презентації нової продукції.


Отримані сертифікати






Прізвище, ім’я та по батькові Вид та форма підвищення кваліфікації Місце проходження підвищення кваліфікації Мета підвищення кваліфікації
Федак Н.В. Міжнародне стажування Польсько-українська фундація «Інститут Міжнародної Академічної та Наукової Співпраці» (IIASC, KRS: 0000647929) спільно із Західно Фінляндським Коледжем Розвиток м’яких навичок у професійній підготовці викладачів” / “Soft skills development in teaching professional training”
Дейниченко Г.В. Онлайн тренінг Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти Експертиза з акредитації освітніх програм
Діхтярь А. М.,
Андрєєва С.С.
Міжнародне стажування. Форма – дистанційне навчання Department of Polish-Ukrainian Studies of Jaqiellonian University in Krakow
(Краків, Польща)
Проведення організації проектної діяльності в закладах освіти
Черемська Т.В.,
Діхтярь А.М.,
Андрєєва С.С.
Онлайн тренінг Національний університет харчових технологій. Інститут післядипломної освіти Розроблення, впровадження, застосування системи харчування та процедур, заснованих на принципах НАССР в закладах шкільної і дошкільної освіти
Черемська Т.В. Онлайн-форум «Лідер освітніх змін» ВГО «Українська асоціація фахівців з інформаційних технологій Виклики у професійній управлінській діяльності освітнього середовища, впровадження успішних кейсів із розвитку університетів як лідерів освітніх змін, сприяння формуванню лідерських якостей та підвищення управлінських компетентностей

Дисципліни, які викладаються для здобувачів
ступеню вищої освіти бакалавр

Дисципліни, які викладаються для здобувачів
ступеню вищої освіти магістр


Важливою складовою успішної роботи кафедри харчових технологій в ресторанній індустрії є розвиток тісних зв’язків з виробництвом, що дозволяє здійснювати підготовку фахівців високої кваліфікації.

Випускники спеціальності 181 «Харчові технології» здійснюють виробничо-технологічну, організаційно-управлінську, аналітичну, експертну, консультативну, освітню, наукову діяльність в закладах ресторанної індустрії та харчової промисловості.

Кафедра успішно здійснює міжнародну співпрацю з освітніми центрами зарубіжних країн. Встановлено наукове співробітництво вчених кафедри з навчальними та науково-дослідними інститутами Іспанії, Польщі, США, Норвегії,Німеччини.

Лінія розвитку взаємодії фахівців кафедри із стейкхолдерами дуже важлива, оскільки зацікавленість профільних організацій, підприємств та підприємців, студентів, аспірантів дозволяє швидко реагувати на програми підготовки майбутніх фахівців, в тому числі їх практичної підготовки.

Колектив кафедри співпрацює з провідними підприємствами галузі України, ЄС та Америки.